Letni wyjazd kolonijny na Podlasie. Sierpień 2020

W pierwszych dniach sierpnia 2020 roku grupa 45 dzieci i młodzieży, pod opieką proboszcza księdza Tomasza oraz cioci Anity, Izabeli oraz babci Ani, udała się na letni wypoczynek do miejscowości Sumowo w województwie podlaskim. Jak zawsze wyjazd kolonijny rozpoczął się od wspólnej Mszy Świętej, potem pakowanie, kontrola temperatury i w drogę. W czasie podróży na miejsce wypoczynku, zatrzymaliśmy się w Białymstoku, gdzie mieliśmy możliwość poznać historię i zobaczyć Pałac Branickich i Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz odbyliśmy spacer ważnymi uliczkami miasta. Udaliśmy się później do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie, gdzie znajduje się też nasza polska „Góra krzyży”. Po krótkiej modlitwie pozostawiliśmy tam nasz własny krzyż.
Gdy tylko dotarliśmy na miejsce wypoczynku, udaliśmy się na posiłek, a następnie zostaliśmy rozlokowani do pokoi. Tego wieczoru zapoznaliśmy się z malowniczym i bardzo czystym jeziorem, gdzie prawie każdego dnia aktywnie spędzaliśmy czas na kąpieli. Dzięki wytrwałości cioci Anity i Izabeli, mieliśmy możliwość odbywać rejsy kajakiem po spokojnym jeziorze. W tym czasie ksiądz Tomasz wraz z babcią Anią bacznie nas obserwowali czuwając nad bezpieczeństwem całej naszej grupy kapiącej się w jeziorze oraz opalającej się na polanie. Dla wielu z nas był to pierwszy kontakt z taką aktywnością i wszyscy zadali na szóstkę egzamin z wiosłowania. Podczas całego pobytu widzieliśmy wiele ciekawych miejsc. Zwiedziliśmy kompleks pokamedulskiego klasztoru w Wigrach, który był bardzo bliski Świętemu Janowi Pawłowi II. W Sejnach w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny poznaliśmy historię i zobaczyliśmy słynącą łaskami drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Odbyliśmy rejs Doliną Rospudy stylizowanym statkiem Jaćwież. Mieliśmy wycieczkę kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Narodowym i Puszczy Augustowskiej. Kolejka wąskotorowa przebiega bardzo malowniczą trasą wzdłuż nadbrzeży jeziora Wigry. Największą atrakcją naszej kolonii był wyjazd do Wilna. Chociaż spędziliśmy tam tylko jeden dzień, zobaczyliśmy wiele ciekawych i historycznych miejsc, a najciekawsze z nich to: Ostra Brama, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Cela Konrada, getto, wieża telewizyjna oraz cmentarz na Rosie. Tego dnia zostaliśmy ugoszczeni obiadem przez zaprzyjaźnioną szkołę, która mieści się w miejscowości Jałówka, a mieszczące się tam Gimnazjum im. Św. Jana Bosko obchodziło 120 rocznice istnienia, gdzie językiem wykładowym jest język polski. Podczas naszej koloni jeszcze raz udaliśmy się na teren Litwy do uzdrowiskowego miasta Druskienniki, gdzie spędziliśmy czas na relaksie i zabawie w aquaparku. Wieczorami spotykaliśmy się na wspólnej modlitwie, tańcach integracyjnych, a także rozegraliśmy mecze piłki nożnej, gdzie zwycięskie drużyny zostały nagrodzone upominkiem podczas ostatnie Mszy Św. Przez cały pobyt odbywała się kontrola czystości w pokojach. Jak zawsze najczystszy pokój został nagrodzony, ale kolejne miejsca zasłużyły na pochwałę. Niestety pokój, który otrzymał najmniejszą ilość punktów bardzo odbiegał od dobrych standardów, a do kogo należał, pozostanie naszą słodką tajemnicą. Po raz kolejny dziękujemy proboszczowi Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej księdzu, prałatowi Tomaszowi Chciałowskiemu oraz Legionowskiemu Stowarzyszeniu Amicus za zorganizowanie kolonii, które przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego obowiązującego podczas wyjazdów zorganizowanych.

Obejrzyj galerię zdjęć