Dar dla naszych krajan na Litwie

Już od kilku lat Legionowskie Stowarzyszenie Amicus wspólnie z  parafią Matki Bożej Fatimskiej, niesie pomoc nie tylko mieszkańcom naszego regionu, ale również rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich. W roku 2018 Prezes Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus, ksiądz Tomasz Chciałowski, dostarczył 210 w pełni wyposażonych plecaków szkolnych do kilku szkół na Wileńszczyźnie. Święta Bożego Narodzenia to kolejna wyjazd, tym razem sporych rozmiarów furgon nie wystarczył i ksiądz stanął przed koniecznością wypożyczenia przyczepy. W ten sposób, jeszcze przed wigilią dostarczono blisko dwieście paczek, w których znalazły się nie tylko słodycze czy maskotki ale również, kurtki, buty, czapki itp. Tegoroczne Święta Wielkanocne to kolejna trasa na Wileńszczyznę. Mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali świąteczne paczki żywnościowe. W kwietniu tego roku Prezes Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus odwiedził Gimnazjum Salezjańskie im . św. Jana Bosko w Jałówce a w Kowalczukach Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki, by wręczyć stypendia finansowe ufundowane dla wyróżniającej się młodzieży oraz nagrody dla nauczycieli wykonujących swój zawód ze szczególną pasją. Dotarliśmy również do miejscowości Turmonty na pograniczu litewsko-łotewskim. W tym roku również pozostawiliśmy naszych rodaków bez pomocy. W sumie zawieźliśmy na Litwę 210 plecaków: przede wszystkim 120 plecaków trafiło do Gimnazjum w Jałówce, Gimnazjum w Kowalczukach  otrzymało 45 sztuk plecaków. Taką samą ilość otrzymała szkoła w Turmontach. Mieszkańcom tego niewielkiego miasteczka dostarczyliśmy także artykuły chemiczne, Specjalnie w tym celu zakupione przez parafian. Delegacja z Polski jest zawsze bardzo serdecznie przyjmowana przez dyrekcję i mieszkańców, a wyprawki szkolne przynoszą wiele radości. To dar serca i duże przedsięwzięcie logistyczne. Jednak najważniejsze jest to, że mieszkający na Kresach Polacy widzą, że nie są pozostawieni sami sobie, że jeszcze jest ktoś, kto o nich pamięta i myśli. Jest to niebywale cenne, żeby umieć przekazywać dobro, żeby umieć się nim dzielić. Mamy nadzieję, że ta współpraca pójdzie jeszcze dalej. Pragnęlibyśmy, żeby dzieci stamtąd mogły do nas, do Legionowa, przyjechać na wakacje. Naszym marzeniem jest też to, aby Polacy z Kresów mogli częściej odwiedzać Polskę oraz poznawać naszą wspólną ojczyznę i jej codzienność. Chcielibyśmy wzajemnie wymieniać się swoimi doświadczeniami. Abyśmy mogli czuć się jednym narodem, narodem polskim, i abyśmy czuli się jedni za drugich odpowiedzialni. Już od kilku lat Legionowskie Stowarzyszenie Amicus wspólnie z parafią Matki Bożej Fatimskiej  swoją opieką objęło także jedną ze szkół w Polsce. Aż 30 wyprawek szkolnych dostarczyliśmy w tym roku do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Sieka w Błędostowie. Współpraca z kadrą tejże szkoły coraz bardziej się zacieśnia obejmując coraz większy zakres pomocy. Fundujemy stypendia dla wyróżniającej się młodzieży (zawsze na koniec roku trzech uczniów zostaje nagrodzonych stypendiami pieniężnymi), a podczas Dnia Nauczyciela jeden z pedagogów wyróżniony zostaje przez Legionowskie Stowarzyszenie Amicus stypendium.