Lato w świetlicy

Jak co roku, tak i teraz nasza świetlica działająca między innymi pod opieką Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus stworzyła dzieciom i młodzieży szansę atrakcyjnego wypoczynku na miejscu. Poniżej przeczytać możemy wspomnienia jednej z uczestniczek opisujące tylko dwa lipcowe dni. Zapraszamy do lektury i do obejrzenia zdjęć!

”W środę 25 lipca nadszedł czas na kolejną wycieczkę zorganizowaną dla dzieci przychodzących na parafialną świetlicę. Tym razem wybraliśmy się do Zamku Królewskiego w Warszawie. Znalezienie się w pięknych, bogato zdobionych komnatach było niezwykłym doświadczeniem. Historię Zamku poznaliśmy za pośrednictwem audioprzewodników w wersji przeznaczonej dla dzieci. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych rzeczy – między innymi tego, że Zamek, który obecnie oglądamy, jest budynkiem odbudowanym po II wojnie światowej, kiedy to został zniszczony. Zwiedzając wnętrza tej wspaniałej budowli, mogliśmy podziwiać wiele obrazów. Wśród nich były te namalowane przez Jana Matejkę: Rejtan – Upadek Polski (przedstawiający protest Tadeusza Rejtana przeciwko I rozbiorowi Polski podczas Sejmu Rozbiorowego) i Konstytucja 3 maja 1791 roku oraz te przedstawiające panoramę Warszawy autorstwa włoskiego malarza Canaletta, na podstawie których została odbudowana stolica naszego kraju (m.in. Krakowskie Przedmieście od Kolumny Zygmunta i Kościół Wizytek). Poznaliśmy historię wielu pomieszczeń znajdujących się w Zamku Królewskim i mogliśmy zobaczyć ich wystrój: meble, gobeliny, obrazy. Każde kolejne pomieszczenie budziło w nas coraz większy zachwyt. Ciekawym doświadczeniem było dla nas nie tylko zobaczenie Sali Tronowej lub Sali Wielkiej, gdzie za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się ceremonie dworskie, ale także możliwość obejrzenia Pokoju Żółtego, który pełnił funkcję małej jadalni. Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek w zamkowym sklepie, a po wyjściu z Zamku mogliśmy podziwiać Kolumnę Zygmunta III Wazy, czyli króla, który 1596 roku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Do Legionowa wróciliśmy zachwyceni Zamkiem Królewskim i pełni wiedzy o nim.”
„W czwartek 26 lipca, czyli dzień po wycieczce do Zamku Królewskiego w Warszawie, czekała na nas (uczestników parafialnej świetlicy) kolejna przygoda – pojechaliśmy do Centrum Rozrywki Grahula. Przez dwie godziny świetnie bawiliśmy się podczas gry w kręgle, a później zjedliśmy pyszną pizzę. Na świetlicę wróciliśmy najedzeni i w dobrych humorach.”